Psychoterapia
To co znajduje się za nami
i to co znajduje się przed nami jest drobnostką w porównaniu z tym, co jest w nas.
RALPH WALDO EMERSON
Czym jest psychoterapia?
Jest to proces, którego celem jest rozwój osobowości, zmniejszenie lub rozwiązanie zgłaszanych trudności, poprawa zdrowia psychicznego.
Przeważnie celem osoby, która przychodzi do psychoterapeuty jest potrzeba powstrzymania cierpienia, negatywnych myśli i dokuczliwych symptomów. Pracujemy poprzez budowanie odpowiedniej relacji między psychoterapeutą a klientem, dzięki czemu może nastąpić zmiana w trudnych i/lub kłopotliwych tematach i relacjach.
Psychoterapia jest drogą do równowagi psychicznej, lepszego poznania siebie i rozwoju osobistegp. Jej celem jest dokonanie konkretnych zmian w przeżywaniu, myśleniu i zachowaniu, przepracowanie problemów obecnych lub z przeszłości, rozwój kompetencji emocjonalnych, poprawa relacji, samooceny lub motywacji.
Jak wygląda psychoterapia?
- od 1 do 3 konsultacji w celu ustalenia celów procesu i początkowemu przyjrzeniu się sytuacji
- czas trwania sesji – od 50 do 120 minut
- czas trwania procesu – od 3 miesięcy do 3 lat
- częstotliwość spotkań – jeden raz na tydzień / dwa tygodnie
- miejsce spotkań – gabinet psychoterapeutyczny lub inne omówione wcześniej z klientem
Koszt psychoterapii indywidualnej: od 150 zł za sesję
Koszt psychoterapii par: od 200 zł za sesję
Korzyści
Lepsze zrozumienie swoich myśli, emocji, potrzeb oraz zachowań
Bardziej świadome podejmowanie decyzji o swoim życiu
Usunięcie lub osłabienie dokuczliwych objawów takich jak lęk, uczucie pustki, napięcie i inne
Zmniejszenie lub osłabienie dolegliwości fizycznych o podłożu emocjonalnym związanych np.: z bólami głowy, „ściskiem żołądka”, drżeniem rąk itp
Bardziej świadome budowanie relacji z innymi ludźmi
Bardziej świadome postrzeganie siebie, swoich możliwości, pragnień, celów życiowych własnej wartości
Jak pomaga psychoterapia poznawczo-behawioralna
Jako psychoterapeutyki poznawczo – behawioralne pracujemy z klientami nad zmianą sposobu myślenia, zrozumieniem emocji, jakich doświadczają oraz wprowadzeniem strategii zachowania, która przyniesie ulgę i umożliwi dalszy rozwój.
W swojej praktyce opieramy się przede wszystkim na rozmowie, choć możemy zaproponować też inną aktywność, np. pisanie, rysowanie, oglądanie zdjęć, odgrywanie ról i scenek, wykonywanie eksperymentów. Narzędziem pracy jesteśmy także (jako psychoterapeutki) – my same – po przez naszą empatię, wiedzę i doświadczenie towarzyszymy naszym klientom w osiąganiu ich celów.
NAUKA ROZPOZNAWANIA ZROZUMIENIA I KONTROLOWANIA MYŚLENIA
PRACA NAD KONTROLĄ I ZWIĘKSZENIEM PEWNOŚCI SIEBIE
NAUKA UMIEJĘTNOŚCI RADZENIA SOBIE, KTÓRE SĄ POMOCĄ NA CAŁE ŻYCIE
Kiedy warto rozważyć psychoterapię?
Jeżeli często towarzyszy Ci poczucie pustki i nudy, zniechęcenia.
Jeśli często jesteś smutny i osowiały. Rzeczy i działania, które cieszyły Cię wcześniej teraz już nie sprawiają radości.
Lub wręcz przeciwnie, masz w sobie wiele silnych emocji takich jak np.: złość, żal, które nie pozwalają ruszyć do przodu.
Odczuwasz niepokojące objawy: natrętne myśli, trudności w skupieniu, poczucie rozdrażnienia, nieuzasadnione medycznie dolegliwości, bólowe i inne problemy somatyczne.
Odczuwasz lęk, stale utrzymujący się niepokój i napięcie lub silne napady paniki często połączone z obawą, że zaraz coś się wydarzy.
Kiedy utraciłeś ważną dla siebie osobę lub coś wartościowego, poczucie bezpieczeństwa, zostałeś zmuszony do zmiany stylu życia.
Także wtedy, gdy masz wrażenie, że stale popełniasz te same błędy, spotykają Cię wciąż podobne trudności i nie wiesz jak to zmienić. Często angażujesz się w sytuacje które są dla ciebie niekorzystne, zagrażające lub nawet destrukcyjne.
Odczuwasz trudności w relacjach z innymi ludźmi. Czujesz, że jesteś od nich zbyt zależny lub wręcz przeciwnie czujesz się opuszczony, inni często cię irytują.
Obszary naszych specjalizacji
Anna Szajkowska
W procesach psychoterapeutycznych pracuję z osobami dorosłymi, które cierpią z powodu problemów z nastrojem, stresem, zaburzeniami lękowymi (zaburzeniami z napadami paniki, lękiem społecznym, fobiami), oraz zmagającymi się z trudnościami w relacjach międzyludzkich (nadmierną nieśmiałością, problemami w nawiązywaniu i utrzymaniu bliskich relacji, problemami w pracy itp.) oraz rozmaitymi kryzysami życiowymi.
Prowadzę procesy terapeutyczne: indywidualne.
tel: 796 005 552
mail: anna.szajkowska@PEB™skills.pl
Aleksandra Krupska
W procesach psychoterapeutycznych pracuję z osobami, które mają problemy z lękiem społecznym, nerwicami, a także będącymi w sytuacji kryzysowej, pracuję również z osobami, które zmagają się z sytuacjami związanymi ze środowiskiem pracy takimi jak: wypalenie zawodowe, mobbing. W obszarze seksuologii specjalizuję się w pracy z parami zarówno pod względem sfery relacyjnej jak i seksualnej.
Prowadzę procesy terapeutyczne: indywidualne, grupowe oraz par.
tel.: 604 283 404
e-mail: aleksandra.krupska@PEB™skills.pl